Ograniczanie kosztów i generowanie zysków nie są najważniejszymi zadaniami w zakładzie pracy. To właśnie bezpieczeństwo zawsze powinno stawać na pierwszym miejscu, za co odpowiedzialny jest przedsiębiorca. Przestrzeganie jasnych zasad oraz zagwarantowanie wszystkim pracownikom dobrej ochrony jest podstawą odpowiedniego miejsca pracy, które nastawione jest na postępowanie zgodnie z zasadami BHP.
Wyłączniki bezpieczeństwa, zwane również wyłącznikami awaryjnymi, stosuje się wszędzie tam, gdzie w celu zachowania bezpieczeństwa pracy wymagane jest zatrzymanie awaryjne urządzeń. Jest to obowiązkowe rozwiązanie ochronne, które musi znajdować się w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od jego rodzaju. Te mechanizmy pozwalają na natychmiastowe odłączenie zasilania w sytuacjach zagrożenia ludzi lub samych maszyn. Ich sygnał powinien być nadrzędny dla wszystkich innych sygnałów. Najważniejsze jest dobre umieszczenie wyłączników bezpieczeństwa. Muszą one znajdować się w miejscu dostępnym i widocznym, a ich użycie nie powinno wiązać się z podjęciem jakiegokolwiek ryzyka przez operatora. Do innych zadań wyłączników bezpieczeństwa należy również nadzór drzwi i pokryw umożliwiających dostęp do maszyn niebezpiecznych. Ponadto odpowiada za bezpieczeństwo położenia maszyn na linii produkcyjnej. Pozycjonowanie maszyn najczęściej wykonywane jest przez fachowców, którzy wykonują swoją pracę prawidłowo, jednakże czasem może dojść do sytuacji niespodziewanych, które okażą się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla pracowników. W momencie, gdy maszyny przez nadmierne działanie opuszczą niebezpieczną strefę lub położenie, wyłączniki bezpieczeństwa uruchamiają się i natychmiastowo odcinają zasilanie.
Przy wyborze konkretnych wyłączników należy kierować się główną zasadą, która dotyczy dopasowania do warunków, w jakich przyjdzie im pracować. Pod analizę należy poddać czynniki wpływające negatywnie na działanie wyłączników bezpieczeństwa – narażenie na udary, nadmierna wilgoć, wpływ cieczy itp. Ponadto dobór musi uwzględnić także specyfikę maszyny oraz dane miejsce zamontowania wyłącznika. Najważniejsze jest, aby wszystko, łącznie z zakupem i montażem tych urządzeń, było zgodne z wymaganiami prawnymi i wytycznymi wszelkich norm krajowych i europejskich. Po zamontowaniu należy zapoznać się z dokładną instrukcją. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wciśnięty wyłącznik stopu awaryjnego od razu przechodzi w stan blokady, aby nie można było ponownie przywrócić dopływ prądu. Skasowanie blokady będzie wymagało podjęcia stosowanego działania i – zależnie od modelu – może to być przekręcenie wyłącznika w bok lub użycie specjalnego klucza. Najpopularniejsze są wyłączniki grzybowe, które posiadają zawsze udaroodporne oraz pyłoodporne właściwości obudowy. Pokrywy te skutecznie zabezpieczają przed rozwarciem styków bezpieczeństwa.
Wyłączniki linkowe przeznaczone są przede wszystkim do montażu na maszynach, które są odsłonięte. To, co najbardziej je odróżnia od standardowych propozycji, to głównie zdolność do wysyłania sygnału zatrzymania maszyny z dowolnego miejsca przy stalowej lince. Jest ona mechanicznie połączona w sposób bezpośredni ze stykami wyłączającymi maszynę, dzięki czemu w trybie natychmiastowym przerywa zasilanie. Wiele firm na rynku produkuje takie wyłączniki, które najczęściej wyposażone są również w specjalny układ pozwalający na monitorowanie stanu linki. Dzięki czemu, w przypadku jej ewentualnego zerwania, styki bezpieczeństwa pozostaną otwarte.
W zakładach produkcyjnych można spotkać się z przeróżnymi wyłącznikami bezpieczeństwa, które różnią się od siebie przede wszystkim produkcją wykonania i poszczególnymi funkcjami. Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju jest wyłącznik, należy mieć na uwadze fakt, że aby spełniał swoje zadanie, musi być wykorzystywany zgodnie z instrukcją, która zawsze dołączona jest do produktu.
Naszą firmę tworzy grupa ekspertów i profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie szeroko rozumianej automatyki przemysłowej dzięki czemu jesteśmy w stanie zrealizować z należytą starannością każde powierzone nam zadanie. Specjalizujemy się w rozładunkach i przemieszczeniach maszyn, montażu instalacji elektrycznych, automatyce przemysłowej oraz instalacjach odciągowych i wentylacyjnych. Dzięki wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i zadowolenie Klienta oraz bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych przez nas prac.