Choć z pozoru wydawałoby się, że do wymierności korzyści płynących z robotyzacji przemysłu nie trzeba dziś chyba już nikogo przekonywać, nadal wśród polskich przedsiębiorców stosunkowo nierzadkie jest przeświadczenie, że przeliczając wkład inwestycyjny oraz koszty procedur wdrożenia – robotyzacja jest nieopłacalna. Z raportów Międzynarodowej Federacji Robotyki wynika jednakże, iż liczba aktywnych obecnie na świecie robotów przemysłowych z roku na rok jest coraz większa.
Czy oznacza to, że inwestowanie w robotyzację procesów produkcyjnych jednak się opłaca? Jako specjaliści świadczący usługi związane z robotyzacją, a także relokacją i montażem maszyn spróbujemy rozwiać ewentualne wątpliwości w aktualnym wpisie, serdecznie zachęcając do dalszej lektury.
W efekcie robotyzacji procesów produkcji określone zadania wykonywane wcześniej przez człowieka, realizowane są współcześnie przez zaprojektowane specjalnie do nich roboty. Choć w wielu osobach automatycznie rodzi to obawę o utratę pracy, zalety robotyzacji także dla szeroko rozumianej kadry pracowniczej są niepodważalne. Wśród rozlicznych korzyści wynikających ze współpracy ludzi z robotami wskazać można poprawę komfortu pracy pracowników polegającą na odciążaniu ich w zadaniach monotonnych lub trudnych do realizacji.
Dzięki robotom pracownicy zyskują większą ilość wolnego czasu w życiu osobistym w wyniku zmniejszania konieczności wykonywania pracy w weekendy czy po godzinach. Stwarza to większą przestrzeń do zajęcia się bardziej rozwojowymi i kreatywnymi działaniami.
Zdecydowanie warto podkreślić, iż wykorzystanie robotów znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa ludzi np. przez przejęcie przez maszyny czynności szkodliwych dla zdrowia lub wręcz zagrażających ludzkiemu życiu.
Na robotyzacji zyskujemy powszechnie również jako konsumenci, ponieważ zastosowanie nowoczesnych maszyn w różnych gałęziach przemysłu prowadzi do zwiększenia podaży przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztu jednostkowego produktu, co znajduje odbicie w bardziej atrakcyjnej cenie dla klienta końcowego.
Wiek XXI to wkraczanie w erę czwartej rewolucji przemysłowej. Jest ona definiowana w odniesieniu do postępującego zanikania bariery ludzie-maszyny. Powstawanie inteligentnych fabryk z cyber-fizycznymi systemami produkcji przekłada się na inteligentną mobilność, logistykę, budynki i mieszkania, a nawet sieci biznesowe oraz społecznościowe.
Praca człowieka jest oczywiście w dalszym ciągu absolutnie niezbędna, co wynika z m.in. z ogromnej elastyczności naszego funkcjonowania oraz umiejętności reagowania na nietypowe sytuacje. W systemie produkcyjnym relatywnie szybko jednak się męczymy i źle tolerujemy monotonne czynności. Jesteśmy też źródłem zakłóceń w procesie produkcji w efekcie popełnianych błędów czy absencji. Dlatego systemowo dąży się do zrobotyzowania zwłaszcza tych prac, które są powtarzalne i wymagają znacznej precyzji.
W porównaniu z prostszymi elementami automatyzacji roboty przemysłowe są dużo bardziej elastyczne, co wyraża się przykładowo w tym, że ich zdolności ruchowe odzwierciedlają skomplikowane ruchy ręki człowieka. Roboty nie męcząc się i nie nudząc, utrzymują stałą precyzję oraz wydajność.
Robotyzacja odgrywa dziś olbrzymią rolę zarówno w nieustannie postępujących procesach automatyzacji produkcji, jak i gwałtownej transformacji cyfrowej przemysłu. W konsekwencji – idące w tym kierunku innowacje w nowoczesnej firmie produkcyjnej stają się dziś wręcz koniecznością.
Choć dla wielu przedsiębiorców omawiane zagadnienie wydaje się wizją z dalekiej przyszłości, taka strategia spowalnia rozwój ich firmy, co może doprowadzić w dalszej perspektywie do braku konkurencyjności na rynku. Tym bardziej, iż zagadnienie rozwoju nowoczesnych procesów produkcyjnych coraz intensywniej trafia do obszaru ścisłego zainteresowania instytucji zarówno europejskich, jak i krajowych. W efekcie poszerzają się możliwości uzyskania przez przedsiębiorcę finansowego wsparcia na tego rodzaju inwestycje poprzez dotacje i ulgi. Również nasze rodzime przedsiębiorstwa będą w coraz większym stopniu motywowane do inwestowania w robotyzację, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku w obliczu globalizacji gospodarki światowej.
Doświadczony zespół Kon-Tech pozostaje do Państwa dyspozycji w zakresie realizacji różnorodnych projektów zarówno robotyzacji, jak i automatyzacji procesów produkcyjnych. W zakresie oferowanych przez nas profesjonalnych usług znajduje się także przemieszczanie (transfer) oraz pozycjonowanie maszyn. Pomożemy opracować system do zarządzania procesami montażu, kontroli czy pomiarów specjalnie dla Państwa firmy.
Naszą firmę tworzy grupa ekspertów i profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie szeroko rozumianej automatyki przemysłowej dzięki czemu jesteśmy w stanie zrealizować z należytą starannością każde powierzone nam zadanie. Specjalizujemy się w rozładunkach i przemieszczeniach maszyn, montażu instalacji elektrycznych, automatyce przemysłowej oraz instalacjach odciągowych i wentylacyjnych. Dzięki wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i zadowolenie Klienta oraz bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych przez nas prac.